Katedra Szkła
Wrocławska Katedra Szkła jako jedyna w Polsce kształci studentów w zakresie projektowania szkła użytkowego i twórczości artystycznej w szkle. Obecny kształt Katedry Szkła i przyjęte przez nią założenia programowe są wynikiem 60 lat tradycji oraz wprowadzania nowych form kształcenia i nowoczesnych technologii formowania szkła.
Tematycznie pogrupowane pracownie pozwalają na żywą wymianę doświadczeń są przyczynkiem do eksperymentu i jakościowych konfrontacji. Jako jedyna uczelnia w Polsce dysponujemy hutą szkła, gdzie prowadzimy projekty badawcze związane ze sztuką i designem oraz realizujemy prototypy przedmiotów użytkowych. Dzięki nowoczesnemu podejściu do programu studiów umożliwiamy różnorodne połączenia tradycyjnego warsztatu z nowoczesną kreacją. Proponujemy studentom działania łączące medium szkła z zagadnieniami nowych technologii, projektowanie kameralnych obiektów z komponowaniem przestrzeni architektonicznej, wprowadzamy różne techniki formowanie naczyń oraz realizację form i instalacji rzeźbiarskich. Cały wachlarz możliwości warsztatowych pozwala na nowoczesne studiowanie szkła z wykorzystaniem: multimediów, druku 3d, neonów i szkła formowanego w palniku gazowym, huty szkła oraz wielu technologii kształtowania szkła w piecach elektrycznych, jak również projektowania graficznego w dużym formacie w ramach pracowni witrażu, studia sitodruku i druku na szkle.
Studia na kierunku projektowanie szkła obejmują problematykę kierunkową, ogólnoplastyczną i humanistyczną. Dzięki temu osobowość artystyczna studentów rozwija się wszechstronnie, na co mają wpływ m.in. zajęcia z malarstwa, rysunku, rzeźby i nowych mediów w sztuce i projektowaniu. Celem kształcenia kierunkowego jest profesjonalne przygotowanie studentów do rozwiązywania zagadnień artystycznych i projektowych.
Pracownie zajmujące się Szkłem Artystycznym umożliwiają studentom podejmowanie działań kreacyjnych, w których szkło jest głównym środkiem dla wyrażania koncepcji malarskich, rzeźbiarskich, graficznych i aranżowania przestrzeni w architekturze, zdobyte doświadczenie pozwala na samodzielną działalność artystyczną. Zagadnienia związane z designem są realizowane w pracowniach projektowych i mają na celu przygotowanie studentów do samodzielnej lub zespołowej pracy projektowej, oraz współpracy ze biurami projektowymi i przemysłem. Program dwustopniowych studiów umożliwia pełne przygotowanie artystyczne i projektowe poprzez budzenie i rozwijanie twórczych indywidualności, uzdolnień i wrażliwości, niezbędnych w pracy współczesnego twórcy szkła.