Kubicka-Dzieduszycka Agnieszka

Agnieszka Kubicka-Dzieduszycka

Wydział Malarstwa i Rzeźby
Katedra Mediacji Sztuki

Kuratorka i koordynatorka wydarzeń artystycznych i projektów kulturalnych, autorka i producentka audycji telewizyjnych poświęconych sztuce, tłumaczka i redaktorka.
Absolwentka Filologii Germańskiej UWr, studiowała również na Philipps Univiersität w Marburgu (Niemcy). W latach 1992 - 1993 w prowadziła zajęcia w Zakładzie Literatury i Kultury Współczesnej Filologii Germańskiej UWr., od 1992 do 1999 pracowała w międzynarodowej agencji reklamy zewnętrznej.


Od 1994 roku stale współpracuje z Fundacją WRO przy programowaniu i realizacji większości wydarzeń wystawienniczych, edukacyjnych i upowszechnieniowych, w tym kolejnych jedenastu edycji Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO.

W latach 2001 – 2003 współpracowała z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie jako autorka koncepcji programowej i koordynatorka Roku Polskiego w Austrii.
Autorka opracowania i realizacji strategii PR Roku Polsko-Niemieckiego (2005-2006).
Koordynatorka i współkuratorka (z Piotrem Krajewskim) Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Telewizyjnej Prix Visionica (2006 – 2007).

Jako kuratorka w Centrum Sztuki WRO zajmuje się głównie projektami międzynarodowej współpracy, m.in. Moving Stories, Digitizing Contemporary Art, ArtistTalk.eu, Media Intersections, programem rezydencji artystycznych, w tym najnowszym, dla młodych artystów medialnych z Niemiec, realizowanym od 2012 roku wspólnie z Instytutem Goethego w Krakowie. Jest współtwórczynią programu mediacji sztuki w CS WRO, w ramach którego od 2008 roku prowadzi również zajęcia z twórcami niepełnosprawnymi z wrocławskiej Galerii Art Brut. Brała udział w licznych międzynarodowych konferencjach poświęconych sztuce współczesnej i edukacji kulturalnej. Jako tłumaczka i redaktorka opracowała publikację z serii Widok. WRO Media Art Reader Nam June Paik: Driving Media.

Była  jurorem European Media Art Festival (2010, Osnabrück, Niemcy) i programu stypendialnego Edith-Ruß-Haus für Medienkunst (2012, Oldenburg, Niemcy). Członkini Rady Artystycznej Dolnośląskiej Zachęty.

Jej ostatni projekt kuratorski, wystawa O ogóle. Fale wszędzie, prezentowana w ramach
15. Biennale Sztuli mediow WRO 2013 Pioneering Values, została przygotowana we współpracy z zespołem studentów Mediacji Sztuki w ramach prowadzonych przez nią od 2011 roku zajęć dydaktycznych.

Kubicka-Dzieduszycka Agnieszka